سایه سنگین ثبات بر بازار آهن

روز گذشته بازار ارز همچنان شاهد نواسان افزایشی بود به طوری که دلار آمریکا در بازار آزاد با قیمت ۲۸ هزار و ۲۴۰ تومان به فروش رسید، این در حالی است که قیمت آهن آلات همچنان ثابت بود و عمده شرکت‌ها تغییر قیمت قابل ملاحظه‌ای نداشتند.

مطابق آمار موجود از تالار صنعتی بورس کالا روز گذشته مقاطع فولادی ازجمله میلگرد با قیمت ۱۴ هزار و ۷۳۴ تومان عرضه شد که رقابت ۰/۵ درصدی برای این محصول ثبت شد. تیرآهن نیز بر پایه قیمت ۱۴ هزار و ۸۳۶ تومان عرضه شد که این محصول نیز رقابت ۰/۴ درصدی را به ثبت رساند. از همین رو رقابت محدودی که در عرضه مقاطع فولادی شکل گرفت نتوانست تغییری در قیمت اهن ایجاد کند.

از سویی دیگر شاهد ثبات نسبی در قیمت‌های جهانی نیز هستیم و به طور کلی رویدادی که بتواند بازار آهن را از این خمودگی و رکود بیرون بکشد وجود ندارد. همچنین کاهش تقاضای مصرفی که این روزها عامل اصلی رکود بازار اهن است با شروع فصل زمستان بیش از پیش نمایان می‌شود، با این اوصاف پیش‌بینی می‌شود تولید محصولات فولادی نیز کاهش بیابد که همه اینها حرکت بازار به سمت رکود را تسریع می‌کند.

به هر حال در هفته جاری ثباتی که بر بازار اهن حاکم بود همچنان حفظ شد و حتی با گرانی دلار نیز تکانه‌های چشمگیری در قیمت مقاطع فولادی رخ نداد، با این اوصاف باید دید چه عاملی به شکسته شدن رکود بازار منجر خواهد شد و اینکه آیا با اجرایی شدن ساخت مسکن ملی شور و نشاط به بازار برمی‌گردد یا خیر!

از قیمت روزانه اهن آلات روز گذشته عمده شرکت‌ها قیمت میلگرد را تغییر ندادند و با حفظ نرخ روز پیشین محصول خود را عرضه کردند اگرچه چند شرکت نیز تغییرات کاهشی و افزایشی محدودی داشتند

قیمت تیرآهن در بخش کیلوفروشی همچنان بدون تغییر بود اما در بخش شاخه‌فروشی شاهد افزایش ۱۰ الی ۴۰ هزار تومانی این محصول بودیم قیمت نبشی وو ناودانی نیز همچنان بدون تغییر اعلام شد اما پروفیل‌ها در برخی مبادی فروش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان افزایش داشتند و در چند شرکت نیز شاهد ثبات قیمت‌ها بودیم.

قیمت لوله مانیسمان داربستی و درزدار نیز با ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان افزایش اعلام شد. قیمت ورق گالوانیزه افزایش ۲۰۰ تومانی داشت اما ورق سیاه با ۵۰ الی ۱۰۰ تومان کاهش قیمت عرضه شد.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی