#تحولات_موثر بازار آهن و فولاد در هفته‌ای که گذشت

پیش‌بینیچشم‌اندازبازارفولاد

🔸در هفته منتهی به ۶ اسفند، در مجموع شاهد کاهش جزئی قیمت‌ها در بازار آهن بودیم. قیمت میلگرد در بازار به‌طور متوسط حدود ۴۰ تومان به ازای هر کیلو، معادل ۰.۲ درصد، کاهش یافت و قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ (تحویل درب کارخانه) به‌طور میانگین به حدود ۱۵۸۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. کف قیمت میلگرد در بازار در پایان هفته گذشته به حدود ۱۵۳۵۰ تومان و سقف آن به حدود ۱۶۶۱۵ به ازای هر کیلو رسید. در مجموع در بهمن ماه سال جاری، قیمت میلگرد در بازار حدود ۱۱۰۰ تومان به ازای هر کیلو (۷.۴ درصد) افزایش یافت.

🔸از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ در بازار به‌طور میانگین ۳۰۳۵ تومان به ازای هر کیلو معادل ۲۳.۴ درصد افزایش یافته است.

🔸در هفته گذشته، معاملات میلگرد در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۴۲۴۲ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، ۱۵۴۵۹ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، انجام شد. قیمت میانگین موزون میلگرد در مقایسه با قیمت میانگین موزون آن در معاملات ۲۷ بهمن، افزایش ۵۹ تومانی به ازای هر کیلو معادل ۰.۴۱ درصدی را تجربه کرد.

🔸در هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۳۳۵۲ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۱۴۵۵۳ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش در ۲۵ بهمن، ۲۷۸ تومان به ازای هر کیلو یا ۲.۱۲ درصد افزایش یافت.

🔸مارجین قیمتی بین میلگرد و شمش فولادی در بورس کالا که در هفته منتهی به ۲۹ بهمن ۸.۵ درصد بود، در هفته گذشته به ۶.۷ درصد رسید. هفته گذشته در بورس کالا، ۷ درصد حجم عرضه‌ شده میلگرد و ۴۵ درصد حجم عرضه‌ شده شمش مشتری داشت. در هفته گذشته شاهد کاهش تقاضا برای شمش و میلگرد روی تابلوی بورس کالا بودیم و خصوصاً حجم معاملات میلگرد به شدت افت کرد و از بالغ بر ۲۵۶ هزار تن عرضه، ۱۹ هزار تن میلگرد معامله شد. کاهش تقاضا برای میلگرد، کاهش مارجین قیمتی میلگرد و شمش را درپی داشته که برای تولیدکنندگان میلگرد راضی‌کننده نیست.

🔸به گزارش متال بولتن، قیمت شمش فولادی صادراتی ایران در هفته گذشته ۲.۲۴ درصد کاهش یافت و به ۵۹۰ دلار به ازای هر تن رسید. قیمت تختال صادراتی ایران هم هفته گذشته ثابت و ۶۱۰ تا ۶۲۰ دلار به ازای هر تن بود.

🔸در هفته گذشته شاهد افزایش ۱۵۰ تومانی نرخ دلار در معاملات نقدی بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۲۶۱۵۰ تومان به ۲۶۳۰۰ تومان رسید. آخرین نرخ فروش دلار در سامانه نیما نیز ۲۴۰۰۸ تومان بوده است.

🔸برای بازار داخلی فولاد #پیش_بینی می‌شود که در هفته پیش رو با توجه به کاهش قیمت فولاد صادراتی ایران در هفته گذشته، کاهش تقاضا برای شمش و مقاطع در بورس کالا و وضعیت صبر و انتظار مربوط به مذاکرات احیای برجام در وین، شاهد ثبات نسبی توأم با برخی کاهش قیمت‌ها باشیم. یک عامل مهم در بازار داخلی فولاد و بازار ارز، نتیجه مذاکرات وین است که انتظار داریم در هفته پیش رو این نتیجه مشخص شود. موفقیت یا شکست این مذاکرات بر بازارهای مختلف تأثیرگذار خواهد بود. عامل دیگر، حمله نظامی روسیه به اوکراین است که قطعاً بر بازار جهانی فولاد و همین‌طور بازار داخلی تأثیرگذار خواهد بود. انتظار می‌رود با حمله روسیه به اوکراین، به خاطر اختلال در تولید فولاد اوکراین و تجارت از مسیر دریای سیاه، تحریم روسیه و افزایش بهای انرژی در مناطق مختلف خصوصاً اروپا، ابتدا قیمت شمش صادراتی ایران افزایش یابد و سپس افزایش قیمت‌های صادراتی، بازار داخلی را تحت تاثیر قرار دهد. باید دید این عوامل در مجموع چه مسیری را برای بازار داخلی فولاد رقم می‌زنند.

نظرتان راجع به این نوشته

شاید این نوشته نیز مورد علاقه شما باشد

دیدگاه کاربران در رابطه با
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی